Korzenie zespołu sięgają roku 1985. Wtedy to wokalista Mariusz Marysia Filosek i perkusista Arkadiusz Aru Grybek zakładają zespół Czwarty Wymiar. Niestety, po bardzo obiecującym muzycznie okresie, proza życia wygrała z muzyczną pasją i w roku 1990 zespół zawiesił działalność. W roku 2008 zespół reaktywował się w składzie czteroosobowym: Mariusz Maria Filosek na wokalu, Arek Aru Grybek za perkusją, Maciek Kwiecień na basie i Marcin Kwiecień na gitarze. Rok 2010 był ważnym okresem w historii kapeli, do zespołu dołączył Marcin Kosa Kosakowski, a nazwa — już wtedy pięcioosobowego zespołu — została zmieniona na proAge. Rok później proAge nagrywa pierwszą demówkę. W roku 2011, po dopracowaniu utworów, zespół rozpoczyna koncerty, które jednak ponownie z powodu „prozy życia” zostają przerwane. Maciek i Marcin Kwietniowie
rozstają się z zespołem i wyjeżdżają z kraju.

Tym razem zespół nie daje się „prozie życia” — do zespołu dołącza zdolny, młody gitarzysta Tomek Papernik a obowiązki basity przejmuje Darek Skalski, którego nieco później zmienia Paweł Drobniewski. Zespół realizuje również kolejne zamierzenie — na początku 2014 do zespołu dołącza drugi gitarzysta. Po przearanżowaniu i odświeżeniu utworów, w marcu 2014 ruszają kolejne koncerty, tym razem w składzie sześcioosobowym. Ostatecznie w tym samym roku zespół wraca do pięcioosobowej wizji proAge i rezygnuje z drugiej gitary. W składzie z Tomkiem i Pawłem zespół wziął udział w Jura Rock Festiwal w Łazach, zdobywając pamiątkowego Kulturniaka 2014. Koncertowy 2014 rok kończą występy w dąbrowskim klubie Rock Out. Rok 2015 to m.in. koncert charytatywny dla Bernadety Olejarskiej, w udział w czeskim konkursie „RADEGAST LÍHEŇ 2015 (proAge został wyłoniony spośród 430 zgłoszonych kapel). A potem koncerty w Dąbrowie Górniczej (Komitywa oraz Dni Miasta) a także w Inwałdzie i Będzinie. Rok kończą koncerty w Ostrzeszowie z zespołem Appleseed i z Ornette w Dąbrowie Górniczej.

Rok 2016 proAge rozpoczyna wspaniałym koncertem w krakowskim Zaścianku w Proggnozach, razem z Arlonem oraz koncertem z Alive we Wrocławiu. Niespodziewanie „proza życia” wraca raz jeszcze, ponownie zabierając ze składu basistę i gitarzystę. Jednak już w połowie roku do składu dołączają: basista Roman Romano Simiński i gitarzysta Sławomir Yeahlon Jelonek. Zespół w nowym składzie z werwą zabiera się za przygotowanie materiału na pierwszą dużą płytę. Już wkrótce gotowych jest 11 utworów z nowymi liniami basu i partami gitar. Pod koniec listopada zespół wchodzi do studia Orion i rozpoczyna nagrywanie płyty Odmienny stan rzeczywistości. Już na początku stycznia 2017 materiał jest zmiksowany i zmasterowany, trafia do wytwórni Lynx Music. Na początku lutego odbywa się premiera polskiej i angielskiej wersji językowej. Ta ostatnia nosi tytuł Different state of reality. Płyta zyskuje pozytywne recenzje, jedna z nich opublikowana została w kwietniowym numerze magazynu Teraz Rock.

Początek 2017 roku to zatem premiera płyty i rozpoczęcie koncertów promocyjnych. Już w styczniu zespół rozpoczyna koncertem w Jaworznie i występem na WOŚP. Wiosną zespół koncertuje w Krakowie, Łodzi, występuje na Dniach Sosnowca. Jednak przed wakacjami ważnym wydarzeniem dla proAge jest to, że zespół zostaje półfinalistą konkursu Antyfest 2017 zorganizowanego przez Antyradio. Zespół bierze udział w konkursie półfinałowym w zabrzańskim Wiatrku. Na półfinale udział w Antyfeście się kończy, ale dla wielu uczestników koncertu występ proAge był niezapomnianym — pełnym energii i pozytywnej atmosfery.

Przed wakacjami proAge nagrywa cover zespołu T.Love i startuje w konkursie T.Cover organizowanym przez T.Love z okazji jubileuszu tego zespołu. Wideoklip do utworu Jest super autorstwa Michała Simińskiego zostaje życzliwie przyjęty przez T.Love i opublikowany na fanpag’u zespołu.

Wakacje to okres przerwy od koncertów, ale to też czas komponowania nowych utworów, eksperymentów muzycznych i brzmieniowych. Pod koniec wakacji proAge nawiązuje współpracę z agencją ProNet, dzięki której pojawiają się nowe możliwości koncertowe. Jesień i zima to zatem czas koncertów — Częstochowa, Warszawa, Łódź… . Zatem — zespół robi to co lubi najbardziej: koncerty i komponowanie. Materiał na nową płytę powstaje 🙂

Początek roku 2018 to okres przygotowań do wiosennych koncertów.